kraks vejviser 1994 realregister
Gundsø Kommune
KOMMUNER
@ 42 16 92 12 Sognepræst Preben Hansen ÅGERUP SOGN Hvedstrupvej 46, Ågerup 4000 Roskilde @ 42 16 92 12 Sognepræst Preben Hansen
Beskatning 1994: Udskrivningsprocent ialt: 28,0 Kommuneskat: 1 7,1 Kirkeskat: 0,7 Amtsskat: 10,1 Grundskyldspromille: 6,0
Rørdrumvej 2, Gundsømagle, 4000 Roskilde @ 46 73 02 59
UNGDOMS- OG EFTERSKOLER
PLEJEHJEM
AKTIVE PENSIONISTERS KLUB MØDESTEDET Kirkegade 26 5884 Gudme @ 62 25 15 93 GUDBJERG PLEJEHJEM Byvej 27 5892 Gudbjerg Sydfyn @ 62 25 14 81 Institutionsleder Bente Jørgensen 21 pladser + 3 aflastnings pladser HESSELAGER PLEJEHJEM Langgade 2 5874 Hesselager @ 62 25 16 96 Institutionsleder Peder Pedersen 25 pladser STRANDLYST PLEJEHJEM Strandstien 1, Lundeborg 5874 Hesselager @ 62 25 31 96 & 62 25 20 96 (Vagtstue) Institutionsleder Lisbeth Busk Nielsen 27 pladser + 2 aflastnings pladser VEJSTRUP PLEJEHJEM Egemosevej 3 5882 Vejstrup @ 62 2812 10 Institutionsleder Elsebeth Petersen 18 pladser + 1 aflastnings plads
GUDME KOMMUNALE UNGDOMSSKOLE Højsagervej 7 5884 Gudme @ 62 25 16 11 Ungdomsskoleinspektør Georg Hansen OURE IDRÆTS-EFTERSKOLE Idrætsvej 1 5883 Oure @ 62 28 18 58 Forstander Per Mikkelsen VEJSTRUP UNGDOMSSKOLE Højskolevej 49 5882 Vejstrup @ 62 28 10 89 B 62 28 21 00 Forstander Hans Mortensen DANSK ARGENTINSK FORENING Vejstrup Ungdomsskole Højskolevej 49 5882 Vejstrup @ 62 28 10 89 Formand Hans Mortensen Stiftet 9/7 1936 * STORKHAVEVEJ DAGCENTER Storkehavevej 2 5884 Gudme @ 62 25 35 75 Dagcenterleder Kirsten M Støttrup GUNDSØ KOMMUNE ÆLDREINSTITUTIONER Rådhuset Sognevej 50, Gundsømagle Postboks 1055 4000 Roskilde @ 4 6 73 13 13 B 46 73 03 86 Giro 601-7150 10-13, tor till. 15.30-18, lør lukket Kommunekode 255 Administration: Kommunaldirektør Ole Bay Wedebye Byrådssekretariat: Sekretariatschef Ole Tarnø Økonomisk forvaltning: Økonomichef Henning Kjel- berg Hansen 1 Socialforvaltning: Socialchef Lars Schnoor Skatteforvaltning: Skatteinspektør O Housøe O l sen Børne- og kulturforvalt- Skoledirektør Ole Sten Olsen Skolelæge Birgitte Barfod Teknisk forvaltning: Store Valbyvej 253, Gundsø- lille 4000 Roskilde @ 4 6 73 13 13 B 46 73 03 86 Stadsingeniør Jørgen Agger Beredskabschef Søren Lydeking Lydestad, VENSKABSFORENINGER
Kommunalbestyrelse: Borgmester Jens Muller 1. viceborgmester Poul Chri stensen 2. viceborgmester Evan Lyn- nerup Olesen Socialdemokratiet (A) 2.176 stemmer: Kemiingeniør Erling Bjergbak ke Kontorassistent Marianne Bruun Edb-operatør Claus Bo Peder sen Journalist Karin Sloth Lærer Poul Andersen Det konservative Folkeparti Borgmester, redder Jens Muller Socialistisk Folkeparti (F) 567 stemmer: Postvagtmester Max Hansen Venstre (V) 2.588 stemmer: 2. viceborgmester, sparekas seassistent Evan Lynnerup Olesen Landmand Marianne Drue- dahl Laborant Jannie Falkenborg Repræsentant Roland Hansen Overassistent Anhe-Lise Niel sen Forsøgsassistent Anders Wamsler-Jensen Udenfor partierne (L) 822 stemmer: Landbrugslærer Peter Bund- gaard Udvalgs- og kommissi- onsformænd: Beredskabskommission: Borgmesteren Børn- og ungeudvalg: Poul Andersen Skatteankenævn: MaxTlansen Social- og kulturudvalg: Erling Bjergbakke Teknik- og miljøudvalg: Karin Sloth Økonomi- og planlægnings udvalg: Borgmesteren Administrativ inddeling: Amt: Roskilde Embedslægeinstitution: Roskilde Landvæsenskommissionsom råde: Roskilde Politikreds: 12. politikreds Roskilde Retskreds: 18. retskreds Roskilde Told- og skatteregion: Køge Valgkreds: Roskilde Vurderingskreds: Gundsø „ Værnepligtsstyrelse: Købennavn Statistiske oplysninger: Areal: 6.351 ha. Antal vurd. ejendomme: 5.627 Antal indbyggere 5/11 1993: 13.148 Antal skattepligtige: 11.361 Skattepligtig indkomst 1992: 1.515.493.000 kr. Skattepligtig formue 1992: 1.441.507.000 kr. Kontant ejendomværdi: 4.614.916.000 kr. Kontant grundværdi: 1.285.614.000 kr. (C) 855 stemmer: 1. viceborgmester, skoleinspektør Poul Christensen
ARKIVER
KULTURELLE OG SELSKABELIGE FORENINGER
LOKALHISTORISK ARKIV FOR GUNDSØ KOMMUNE Jyllinge Bibliotek Bygaden 19 4040 Jyllinge @ 4 6 78 82 0 5 & 4 6 78 85 16 Ons 14-16,1. ons i md. tillige 14-18 Arkivleder Jytte Seerholm Jensen GUNDSØ HOVEDBIBLIOTEK Bygaden 19 4040 Jyllinge @ 46 78 84 93 Man, ons og tor 14-20, tir 10- 16, lør 10-13 Overbibliotekar Bodil Rømer GUNDSØMAGLE BIBLIOTEK Rosentorvet 8, Gundsømagle 4000 Roskilde @ 4 6 78 85 16 Man 15-20, tir 10-13, tor 15- 19 Bibliotekar Jytte Jensen ÅGERUP BIBLIOTEK Gundsølillevej 2, Ågerup 4000 Roskilde @ 42 38 73 82 Man 15-20, tir 10-13, tor 15- 19 Bibliotekar Peter Frederiksen BAUNEHØJSKOLEN Baunegårdsvej 85 4040 Jyllinge @ 46 73 11 33 Skoleinspektør Hans Henrik Aare Jensen JYLLINGE SKOLE Planetvej 30 4040 Jyllinge @ 46 78 85 49 Skoleinspektør Kai Aabrandt LINDEBJERGSKOLEN Store Valbyvej 248 B, Gund- sølille 4000 Roskilde @ 42 38 70 34 Skoleinspektør Hans Elmlund MARGRETHESKOLEN Margrethevej 7 4000 Roskilde @ 46 78 84 42 Skoleinspektør Werner Beim KIRKER GUNDSØMAGLE SOGN Sognevej 2, Gundsømagle 4000 Roskilde @ 46 73 13 93 Sognepræst Carsten Johannes Bruun HVEDSTRUP SOGN Hvedstrupvej 46, Ågerup 4000 Roskilde @ 42 16 92 12 Sognepræst Preben Hansen JYLLINGE SOGN Bygaden 23 4040 Jyllinge @ 4p 78 81 60 Sognepræst Harry Jansen KIRKERUP SOGN Hvedstrupvej 46, Ågerup 4000 Roskilde FOLKESKOLER BIBLIOTEKER
GUNDSØ TEATERFORENING Bakkevej 5 4040 Jyllinge @ 46 78 85 50 & 46 78 85 49 Formand, skoleinspektør Poul Christensen
MUSEER OG UDSTILLINGER FJORDMUSEET Bygaden 28 4040 Jyllinge @ 46 73 17 28
PLEJEHJEM
KASTANJEHAVEN Kirkebjergvej 4 4040 Jyllinge @ 46 78 81 51
S^eplejefaglig leder Hulda 24 pladser, 2 daghjemsplad ser
POLITI
JYLLINGE POLITISTATION (12. politikreds) Baunegårdsvej 58 4040 Jyllinge @ 4 6 7314 48 tir 9-12, tor 16-19
POLITI
GUDME POLITISTATION (24. politikreds)
Søvangen 25 5884 Gudme @ 62 25 21 05
POST OG TELEGRAF
PRIVATSKOLER OURE FRISKOLE Tanghavevej 6 5883 Oure @ 62 28 12 89 Leder Arne Larsen
JYLLINGE POSTKONTOR Jyllingecentret 43 4040 Jyllinge @ 46 78 89 33
PRIVATSKOLER
ROSKILDE LILLE SKOLE Gundsølillevej 50, Tågerup
SPORTS- OG IDRÆTSANLÆG
4000 Roskilde @ 42 38 72 38
BRÆNDESKOV SPORTSPLADS Brændeskovvej 120 5700 Svendborg GUDBJERG IDRÆTSPLADS Byvej 11 5892 Gudbjerg Sydfyn GUDME SPORTSPLADS Storkehavevej 4 5884 Gudme GUDMEHALLERNE Stærkærvej 1 5884 Gudme @ 62 25 19 20 Halinspektør Hanne og Ib Spangsberg HESSELAGER SPORTSPLADS Østergade 52 5874 Hesselager @ 62 25 31 75 OURE IDRÆTSCENTER
SPORTS- OG IDRÆTSANLÆG
GUNDSØLILLEHALLEN Store Valbyvej 248 A, Gund- sølille 4000 Roskilde @ 42 38 70 64 JYLLINGE HALLEN Planetvej 35 . 4040 Jyllinge @ 46 73 85 55 Halinspektør Hans Jørn Andersen JYLLINGE SVØMMEHAL Planetvej 35 4040 Jyllinge @ 46 73 11 00 Inspektør Hans Jørn Andersen
UNGDOMS- OG EFTERSKOLER
Idrætsvej 1 5883 Oure @ 62 28 18 58 OURE SPORTSPLADS Albjergvej 27 5883 Oure @ 62 2814 27
GUNDSØ KOMMUNALE UNGDOMSSKOLE Margretheskolen Margrethevej 7, Gundsømag le 4000 Roskilde
644
645
641
643
642
Made with FlippingBook Annual report