kraks vejviser 1994 realregister
Højer Kommune
KOMMUNER
SENGELØSEHALLEN Spangåvej 9-11 2630 Taastrup @ 43 99 84 40 Inspektør Kurt Petersen TAASTRUP BADET 2630 Taastrup @ 43 99 12 22 Inspektør Jørgen Olesen TAASTRUP IDRÆTSHALLER Parkvej 78 Halinspektør Eiler Olsen TAASTRUP IDRÆTSPARK Parkvej 78 2630 Taastrup @ 43 99 12 22 Inspektør Jørgen Olesen (Open air) Parkvej 78 2630 Taastrup @ 43 99 63 23
Skoleinspektør Blanka Langsted
udvalget: vicecivilforsvarschef Kim Vildbrad. HØJE-TAASTRUP ØSTRE VURDERINGSKREDS Eierlavene Høje-Taastrup, Klovtofte, Kraghave og Taa- strup-Valby. Vurderingskreds for Køben havns amts søndre skyldkreds Håndværkerbakken 10 2630 Taastrup @ 42 52 17 87 Håndværksmester Ernst Frede West PATENTDIREKTORATET Helgeshøj Allé 81 2630 Taastrup @ 43 71 71 71 (Man-fre 9-16) B 43 71 71 70 Erhvervsservice og læsesal man-ons & fre 9-14, tor 9-16 Kassen man-fre 9-14 Direktør Per Lund Thoft Patentdirektoratet udsteder at’ nter samt registrerer rugsmodeller, varemærker, design og halvledertopografi (chips). Desuden fungerer Pa tentdirektoratet som offentligt bibliotek og har en lang række tilbud om service, information og kurser. Direktoratet er også modtagende myndighed for internationale patentan søgninger PLANTEDIREKTORATETS DISTRIKTSKONTOR Sektor for Landbrugstilsyn Mårkærvej 13,1. 2630 Taastrup @ 43 99 12 00 B 43 71 05 71 pengeinstitutter GIROBANK A/S Girostrøget 1 0800 Høje Taastrup Adm. direktør Bjarne Wind VÆRDIPAPIRCENTRALEN Helgeshøj Allé 61 Postboks 20 2630 Taastrup ® 43 58 88 88 Formand, direktør René Tang Jespersen Selvejende institution. Opret tet ved lov 179 af 14/5 1980 VÆRDIPAPIRCENTRALENS KLAGEAFDELING Helgeshøj Allé 61 2630 Taastrup Leder, landsdommer Hans Henrik Brydensholt baldersbo PENSIONISTHJEM Charlotteager 7 2640 Hedenusene @ 42 16 25 44 Områdeleder Hjørdis Hansen 50 pladser FLØNGHJEMMET Fløng Byvej 27, Fløng 2640 Hedehusene @ 42 16 01 75 Områdeleder Hjørdis Hansen 12 pladser, 10 beskyttede bo liger HENRIKSDAL PLEJEHJEM Valbyvej 47-57 2630 Taastrup @ 43 99 55 22 Områdeleder Anne Marie Schmidt 36 pladser, 16 beskyttede bo liger @ 43 71 44 70 B 42 52 06 00 PLEJEHJEM
HOLME PLEJEHJEMMET Cathrinebergvej 5 2630 Taastrup @ 43 99 51 40 Forstander Ingrid Celano KØBENHAVNS AMTS PLEJEHJEM Gasværksvej 12 2630 Taastrup @ 43 99 04 07 Forstander Rigmor Gundersen 41 døgnpladser, 4 dagcenter pladser SENGELØSE PLEJEHJEM Landsbygaden 2-4 2630 Taastrup @ 43 99 92 11 Forstander Nell Jørgensen 34 pladser TORSBO PLEJEHJEM Køgevej 220 2635 Isbøj @ 43 99 14 88 Forstander Ida Sørensen 15 plejeboliger
Æ LDREINSTITUTIONER
ESPENS VÆNGE OMSORGSCENTER Espens Vænge 44 2630 Taastrup Områdeleder Anne Marie Schmidt 15 daghjemspladser, 10 be skyttede boliger, 7 trænings pladser og dagcenter HØJE TAASTRUP BESKYTTEDE BOLIGER Bygaden 21, Høje Taastrup 2630 Taastrup @ 42 52 85 76 HØJE-TAASTRUP KOMMUNES DAG- OG TRÆNINGSCENTER Poppel Allé 12 2630 Taastrup @ 43 9914 07 Leder Ulla Mikkelsen HØJER KOMMUNE
TAASTRUP REALSKOLE Elme Allé 17-21 2630 Taastrup @ 43 99 02 77 Skoleinspektør Flemming Keller (0-10.trin) VESTEGNENS PRIVATSKOLE Kirkevej 4 2630 Taastrup @ 42 52 68 44 Skoleleder Kim Alkestrup RETTEN I TAASTRUP (11. retskreds) (Høje-Taastrup og Ishøj Kommuner) Køgevej 88 2630 Taastrup @ 4 3 99 22 99 (8-15, lør lukket) & 43 99 55 25 (Tingbogsoplysninger 9-12, lør lukket) Dommer Leif Sørensen Dommer Marianne Erritzøe Tinglysningskontor samt stempelsalg og kasseforret ninger kun 8-12, lør lukket RETSVÆSEN
TEATRE
TAASTRUP TEATER Taastrupgårdsvej 3
2630 Taastrup @ 42 52 14 30 B 42 52 17 60 Kunstnerisk leder Mogens Holm
POLITI
HEDEHUSENE NÆRPOLITIKONTOR Hovedgaden 437' 2640 Hedehusene @ 42 16 1448 Tir 11-13 og tor 15-18 TÅSTRUP NÆRPOLITISTATION Køgevej 50 2635 Isnøj @ 43 99 14 48 Ma-fre 9-16 og to 9-18
SOCIAL RÅDG IVN ING
Høier Rådhus Kirkegårdsgade 3 6280 Højer @ 74 78 23 27 B 74 78 91 85 Giro 401-6149
TELESELSKABER
HJÆLPEMIDDELINSTITUTTET Gregersensvej 38 2630 Taastrup @ 43 99 33 22 Direktør Erland Winterberg Oprettet 1980
TELECOM A/S EDB-Sekretariatet Telegade 2 2630 Taastrup @ 42 52 91 11
10-12, tor till. 15-17 Kommunekode 517 Administration: Kommunaldirektør Thomas Uhre Økonomisk forvaltning: Kommunebogholder Mogens Nielsen Centralforvaltning: Forvaltningschef Asger Wind Personforvaltning: Forvaltningschef Carl-Erik Plo- ug Teknisk forvaltning: Kommuneingeniør Anton Christensen Brandinspektør Lars Hviid Brandstationen, Jernbanegade 30 6270 Tønder @ 74 72 25 00 Kommunalbestyrelse: Borgmester Knud Hansen Viceborgmester Poul Erik Pal lesen Socialdemokratiet (A) 399 stemmer: Viceborgmester, overlærer Poul Erik Pallesen Hjemmehjælper Kirsten Chri stensen Postbud Andreas Eckholdt Det konservative Folkeparti (C) 135 stemmer: Snedkermester Bent Wigh Slesvisk Parti (S) 199 stem mer: Håndværker Rolf Paulsen Venstre (V) 629 stemmer: Borgmester, overlærer Knud Hansen Husmoder Jytte Lønborg Salgsmontør Chresten Berg- mann Landmand Hans Erik Tarp Bankfuldmægtig Palle Hansen Fremskridtspartiet (Z) 123 stemmer: Landbrugstekniker Bernd Car- stensen Udenfor partierne (L) 240 Se næste side
TO LD O G SKAT
SOCIALE O G HUMANITÆRE FORENINGER NYREFORENINGEN Valbyvej 20
POST O G TELEGRAF
TOLD- OG SKATTEREGION HØJE-TAASTRUP Helgeshøj Allé 9
BLÅKILDE POSTHUS Blåkildecentret Blåkildevej 10 2630 Taastrup @ 4 3 99 27 98 (12-17, tor 12-17.30, lør 10- 12) HEDEVEJ POSTHUS Hedevej 1, Fløng 2640 Hedehusene @ 42 16 08 25 (man-fre 10-17, lukket fra 12- 14, lør 9-12) HOTELVEJ POSTHUS Hotelvej 11 2640 Hedehusene @ 42 16 01 95 (10-12 og 14-17, lør 9-12) HØJE TAASTRUP STORCENTER POSTHUS Skåne Boulevard (10-17, tor 10-18, Iøy9-13) LANDSBYGADEN POSTHUS Landsbygaden 23, Sengeløse 2630 Taastrup @ 43 99 74 67 (Man-fre 10-16.30, lukket 12- 14, lør 10-12) TAASTRUP POSTKONTOR Selsmosevej 25 2630 Taastrup @ 43 99 05 66 (9-17.30, tor 9-18, lør 9-12) Postmester F V Larsen 2630 Taastrup @ 43 99 48 17
2630 Taastrup @ 43 58 73 00 Regionschef Gunnar Theilmann
2630 Taastrup @ 42 52 42 52 Landsformand W Jagd Jensen Stiftet 1975 SPORTS- O G IDRÆTSANLÆG FLØNG BADET Fløng Byvej 24, Fløng 2640 Hedehusene @ 42 16 50 08 Inspektør Jørgen Hansen HEDEHUSENE
(Albertslund, Greve, Høj-Taa- strup, Ishøj og Ledøje-Smø- rum kommuner) TROSSAMFUND UDEN FOR FOLKEKIRKEN TAASTRUP CITY KIRKE (Baptistkirke) Åhornvej 3 2630 Taastrup @ 42 52 12 62 Præst Hans Henrik Lund
IDRÆTSANLÆG Hovedgaden 371 2640 Hedehusene @ 42 16 04 86 Inspektør Kurt Olsen HEDEHUSENE NY IDRÆTSPARK Stenbuen 2 2640 Hedehusene @ 42 16 5016 Inspektør Kurt Olsen HEDEHUSHALLEN Charlottegårdsvej 2640 Heaehusene @ 42 16 1427 Halinspektør Jan Jensen HØJE TAASTRUP IDRÆTSPARK
U N G D O M S - OG EFTERSKOLER HEDEHUSENE UNGDOMSSKOLE
Hovedgaden 448 2640 Hedehusene @ 42 16 44 37 Ungdomsskoleinspektør Kristian Knudsen / taastrup UNGDOMSSKOLE Taastrupgårdsvej 12 2630 Taastrup @ 43 99 31 75 Ungdomsskoleinspektør Preben Breilø
Lervangen 35 F 2630 Taastrup @ 42 52 29 75 Inspektør Tom Vesterlyng SENGELØSE IDRÆTSANLÆG Spangåvej 9-11 2630 Taastrup @ 43 99 84 40 Inspektør Kurt Petersen
VOKSENUNDERVISN ING
PRIVATSKOLER
EltHVERVSKLASSEN Leryangen 12 2630 Taastrup @ 43 99 31 62 Leder Finn Kirkebæk
SANKT PAULS SKOLE (katolsk)
Frøgård Allé 8 2630 Taastrup @ 42 52 19 59
912
914
915
911
913
Made with FlippingBook Annual report