kraks vejviser 1994 realregister
Esbjerg Kommune
KOMMUNER
6705 Esbjerg 0 @ 7 5 13 25 99
dr.m ed. Troels M unkner Anæstesiologisk afdeling: Georg Augustenborg; Mogens Djernes; Jens Lehd Pedersen; N B Bøggild; Niels Thornval; Bo Dilling-Hansen Radiologisk afdeling: Vivian Bertelsen; Eva Lavendt; Stig M øller Nielsen; Christian Smith-Sivertsen; Steen Lindequist; Finn Rasmussen Pædiatrisk afdeling: Birgitte W ilton Djernes; Peter H ow itz; Niels Henrik Rasmussen; Carsten Pedersen; M ette Brems; Carl R Grytter Blodtypeserologisk afdeling: Fritz G undolf Klinisk-kemisk afdeling: dr.med. Jørgen Jespersen; Ove Korsgaard; dr.med. Jørgen Gram Reumatologisk afdeling: Jette Vestergaard Knudsen Patologisk Institut: Jalil H ariri; Finn Løve Jepsen; Jørgen Moesner; Ingermarie Reintoft; Per Johannes Thomsen Øjenafdeling: Torsten Degn; Jess Olsen; Grethe Killerup Pedersen; Jan Tarnowski Arbejdsmedicinsk afdeling: Jørgen Riis Jepsen Tandklinikken: Overtandlæge Jens Brinch-lversen; M artin Ritzau Forstander Inger Eriksen Læge Christian Tramsen SCT. JOSEPHS HOSPITAL Nørregade 63 , 6700 Esbjerg @ 7 5 1 81 9 00 Besøgstid 15-16 og 18.30- 19.30 Daglig leder, kontorchef Freddy Clausen Overlæger: Gynækologisk/obstetrisk afdeling: Karsten Bang; Henning Kvist Poulsen; Per Rasmussen; Kurt Klunder; John Borel; Thomas Bruun; M iquel A Lutterodt; Søren Kristensen Høreklinikken: Steen Gimsing O tologisk afdeling: Asger Juul; Søren Kristensen; Inge Tandrup; Per-Henrik Christensen; O le Østergaard Andersen KYSTSANATORIET Sanatorievej 6 6710 Esbjerg V @ 75 11 50 03
6700 Esbjerg @ 7 5 12 87 82 Bademester Henning Jensen ESBJERG BADM INTONHAL Strandbygade 8 6700 Esbjerg ESBJERG IDRÆTSPARK Gammel Vardevej 82 6700 Esbjerg @ 75 45 94 99 Inspektør Jens Petersen ESBJERG SEMINARIUMS BOLDSPILHAL OG SVØMMEHAL Skolebakken 171
SKT. NIKOLAJ SKOLE Kirkegade 54 6700 tsbjerg
Skolevej 35 6731 Tjæ reborg @ 7 5 17 53 22 Leder Birgit Paulsen 34 beboere, 1 aflastnings- ~ plads, 2 natpladser, 6 dag- njemspladser. Hjemm epleje og hjemmesy gepleje i Tiæ reborg/Ålbæk/- Skads/Anarup ØSTERBY CENTRET Darumvej 112 6700 Esbjerg @ 75 45 31 44 Leder Karl Kristian Knudtzen 24 boliger
VELDTOFTEHALLEN Sportsvej 17
@ 7 5 12 29 88 B 75 45 32 22 Skoleleder Annelise Bruus RUDOLF STEINER SKOLEN I ESBJERG Kornvangen 1 6705 Esbjerg 0 @ 75 45 20 91 Skoleleder Carsten M øller Christensen
6705 Esbjerg 0 @ 7 5 13 25 99
VESTERVANGSKOLENS BOLDSPILHAL Vester Gjesingvej 28
6715 Esbjerg N @ 7 5 1 3 1 8 83
VESTERVANGSKOLENS SVØMMEHAL Vester Gjesingvej 28
RADIO OG TV-STATIONER
6715 Esbjerg N @ 7 5 13 12 66 ÅDALSKOLENS BOLDSPILSAL Åmoseparken 252
6705 Esbjerg 0 @ 7 5 14 27 77
POLITI ESBJERG POLITI (33. politikreds) Kirkegade 76 6700 tsbjerg @ 7 5 1 2 46 66
DANMARKS RADIO Lokalredaktion for D istrikt Aa benraa
FOURFELDTSKOLENS BOLDSPILSAL OG SVØMMESAL Nordre Fovrfeldvej 1
6710 Esbjerg V @ 7 5 15 6 7 1 0
Torvegade 8 6700 Esbjerg @ 7 5 13 79 22
6710 Esbjerg V @ 7 5 1 51 0 88
SYGEHUSE OG HOSPITALER
Politimester Jørgen llum Vicepolitim ester Signe Justesen Krim inalinspektør Henning Nielsen Politiinspektør N J Ravn
RETSVÆSEN
GOLFAN LÆG Sønderhedevej 11, Kokspang
RETTEN I ESBJERG (49. retskreds) D omm erkontoret Frodesgade 95 6700 Esbjerg
ESBJERG AMTSSYGEHUS PSYKIATRISK AFDELING Gammel Vardevej 101 6715 Esbjerg N @ 75 18 19 00 Sygehusdirektør Pia Hvorslev Cheflæge Lars Ole Ejsing Chefsygeplejerske Ingeborg Mølbak Overlæger: Bent Holst, Leif Duysen, Leif Hermansen, Søren Korsgaard ESBJERG AMTSSYGEHUS BØRNEPSYKIATRISK AMBULATORIUM Østergade 81 -83 6700 Esbjerg @ 7 5 1 8 1 9 00 Overlæge Ib Neubauer ESBJERG AMTSSYGEHUS DISTRIKTSPSYKIATRISK TEAM Gammel Vardevej 101 6715 Esbjerg N @ 7 5 13 64 44 Overlæge Lise Bernsted ESBJERG CENTRALSYGEHUS Østergade 80 6700 tsbjerg Sygehusdirektør Poul Dyrvig Cheflæge dr.med. Karsten Junker Chefsygeplejerske Grethe Pedersen Administration: Kontorchef Poul Adamsen Overlæger: Parenkymkirurgisk afdeling: dr.m ed. Franck Bjørn Loud; dr.m ed. Poul Franch; Anders Holm -Nielsen; Gerner Duch; Jens Henning Olsen; Niels Ryegaard Rasmussen; Karl Erik Juul Jensen Ortopæd.kirurgisk afdeling: Jens L Andersen; Paul Ottsen; Poul-Erik Søndergaard-Petersen; Troels Laulund; Per Riegels-Nielsen Medicinsk afdeling: dr.m ed Henning Bagger; dr.m ed. Gunnar Gregersen; dr.m ed. Jens Ingemann Jensen; dr.med. Johannes Gaub; Robert Smith Pedersen; dr.med. Jan Kvetny; Torben Mouritz-Andersen; dr.m ed. Niels Keller; Åge Kold Onkologisk afdeling: Erik Sandberg Nielsen; Bent Enig Neuromedicinsk afdeling: Svend H Deth; Kurt M ondrup Klinisk-mikrobiologisk afdeling: O laf Seneel Klinisk fysiologisk/nuklearmedicinsk .afdeling: 359 @ 7 5 1 8 1 9 00 B 75 45 32 32
6710 Esbjerg V @ 7 5 26 92 19
GULDAGERBADET Præstemarksvej 43 6710 Esbjerg V @ 7 5 15 08 29 GULDAGERHALLEN Præstemarksvej 43
POST OG TELEGRAF
@ 7 5 1 3 6 6 7 7 (Åbent 8-14) & 75 12 19 33 (Tinglysning, 9-12) Adm . domm er Tage Hansen Dommere: Chr. Richter; Barbro Geiger Retslokaler: Rolfsgade 94, 6700 Esbjerg Kontorer: Rolfsgade 96 (Skifteafdeling, fogedafdeling og notarialkon- tor)
ESBJERG POSTEKSPEDITION Gammel Færgevej 22 6700 Esbjerg
@ 7 5 12 17 04 10-17, lør 9-12
6710 Esbjerg V @ 7 5 15 08 28
ESBJERG POSTEKSPEDITION N Gammel Vardevej 230
HJERTING SKOLES BOLDSPILSAL OG
6715 Esbjerg N @ 7 5 15 62 22 10-17, lør 10-12
SVØMMEHAL Guldagervej 53 6710 tsbjerg V @ 7 5 1 1 58 22
RUTEBILSTATIONER
ESBJERG POSTEKSPEDITION
ESBJERG RUTEBILSTATION Jernbanegade 5 6700 Esbjerg @ 75 12 07 99
KVAGLUNDHALLEN Askekrattet 4
dalsparken 45 6710 Esbjerg V @ 7 5 1 5 5 7 4 4 10-17, lør 10-12 ESBJERG POSTEKSPEDITION 0 Strandby Kirkevej 82-84 ESBJERG POSTKONTOR Torvet 20 6700 Esbjerg @ 7 9 1 2 11 66 Man-ons og fre 9-17, to r 9- 17.30, lør 9-12 Postmester Sigfred Sørensen TJÆREBORG POSTEKSPEDITION Tjæ reborg Stationsvej 20 6705 Esbjerg 0 @ 75 13 06 75 9.30- 17, lør 9-12
6705 Esbjerg 0 @ 7 5 1 4 56 41
KVAGLUNDSKOLENS BOLDSPILSAL Askekrattet 4 6705 Esbjerg 0 @ 7 5 1 4 19 00
SEMINARIER
SEMINARIET I ESBJERG Skolebakken 171 6705 Esbjerg 0 @ 7 5 1 4 1 6 8 8 B 75 14 31 88 Rektor Reidar Faurbye
NORDVANGSKOLENS HAL H jerting Byvej 25 6710 Esbjerg V @ 75 11 68 22 PRÆSTEGÅRDSSKOLENS SVØMMEHAL Søndervangen 18 6700 Esbjerg @ 7 5 12 54 77 SKADS SKOLES BOLDSPILSAL Andrup Hovedvej 79-81 SKØJTEHALLEN Gammel Vardevej 82 6700 Esbjerg @ 75 45 94 99 SPANGSBJERGSKOLENS SVØMMEHAL Skrænten 120 6700 Esbjerg @ 7 5 1 2 59 66 STADIONHALLEN Gammel Vardevej 82 6700 Esbjerg @ 75 45 94 99 TJÆREBORG SKOLES BOLDSPILHAL Tjæ reborg Stationsvej 39 6731 Tjæreborg @ 7 5 1 7 5 8 2 2 VELDTOFTE IDRÆTSPARK Sportsvej 17 358 6705 tsbjerg 0 @ 7 5 16 05 55
SEVÆRDIGHEDER
HAVNERUNDFART Dokvej 5 6700 tsbjerg @ 7 5 12 28 00
TEATRE
SPORTS-OG ' IDRÆTSANLÆG bi A bjerggårdskolens BOLDSPILHAL Grønlandsparken 300
6731 Tjæreborg @ 7 5 17 5012 10.30- 17, lør 9-12
ESBJERG BØRNE- OG UNGDOMSTEATER Esbjerg og Omegns Skolesce ne
PRIVATSKOLER
Torvegade 74 6700 Esbjerg @ 7 5 1 3 21 22
6715 Esbjerg N @ 7 5 15 57 00 BOLDESAGERBADET Nørrebrogade 100 6700 Esbjerg @ 7 5 12 87 99 BRYNDUM SKOLES BOLDSPILHAL Bryndumvej 14-16
ESBJERG FRISKOLE Bakkevej 1 6700 Esbjerg @ 7 5 13 32 52 Skoleleder Carsten Nørgaard ESBJERG REALSKOLE Kronprinsensgade 55-59 6700 Esbjerg @ 7 5 12 09 66 Skolebestyrer K A Gorritzen
TOLD OG SKAT
TOLD- OG SKATTEREGION ESBJERG (Om fatter Billund, Blåbjerg, Blåvandshuk, Bramming, Brø rup, Esbjerg, Fanø, Grindsted, Helle, Holsted, Ribe, Varde, Vejen og Ølgod kommuner) Adgangsvejen 3 6700 Esbjerg
6715 Esbjerg N @ 7 5 16 74 66 EFI-HALLERNE Sportsvej 21 6705 Esbjerg 0 @ 7 5 13 04 70
MARKUSSKOLEN Stenhuggervej 26
6710 Esbjerg V @ 7 5 1 5 44 00 Skoleleder Johannes van der Brugge
@ 79 11 73 00 B 7513 6 81 5 Regionschef Børge Rasmussen
ESBJERG BADEANSTALT Nørregade 95
357
360
356
Made with FlippingBook Annual report