2018 MAAC Women's Rowing Championship Program
2018 MAAC Women’s Rowing Championship
2018 MAAC Women’s Rowing Championship
MARIST COLLEGE
ROBERT MORRIS UNIVERSITY
Location......................Poughkeepsie, NY Founded........................................1929 Enrollment. ..................................7,372 Colors................................ Red & White Nickname............................... Red Foxes President.........................David N. Yellen Director of Athletics. ..............Tim Murray Dir. of Rowing/Head Coach....Tom Sanford Assistant Coach. ..................Julia Rigothi
ROBERT MORRIS UNIVERSITY WEBSITE RMUCOLONIALS.COM SCHEDULE/RESULTS Location....................Moon Township, PA Founded....................................... 1921 Enrollment. ..................................5,199 Colors............................... Blue and Red Nickname.................................Colonials President...................Christopher Howard Director of Athletics . ........ Craig Coleman Head Coach....................... Nelle Stahura Assistant Coach. ......... Carol Schoenecker Assistant Coach..................Nathan Dolphin Assistant Coach.................... Emmett Folan Student Assistant......................... Tina Sahr
2018 ROSTER
2018 ROSTER
Name
Yr. Fr.
Pos.
Ht. 5-9
Hometown/Previous School
Name
Yr. Sr. Fr. Fr. So. Fr. So. So. Sr. Fr. Fr. So. Jr. Fr. Sr. Jr. Sr. Jr. Fr. Fr. So. Jr. Fr. Jr. Fr. Fr. Fr. Fr. Jr. Fr. Fr. Jr. Fr. Jr. Jr. Fr. So. So. So. Fr.
Hometown/Previous School Moon Township, PA/Moon Area Mamaroneck, NY/Mamaroneck Vienna, VA/James Madison
Melissa Asaro
Sara Barker Kate Beebe Bea Bradford Kaela Brunetti Elizabeth Colby Kelsi Cottrell Claire Cowan Clodagh Deasy
Rower Rower Rower Rower Rower Rower Rower Rower Rower Rower Rower Rower Rower Rower Rower Rower Rower Rower Rower Rower
North Kingstown, RI/North Kingstown
Francesca Barchetti
Jr. Jr.
5-10
Catham, NJ/Catham
Alexis Beasley Brittany Bell Taylor Boczar Kari Campbell Sophie Carroll Kate Cecchi
5-6 5-8 6-0 5-7 5-6
Farmington, CT/Farmington Milford, CT/Lauralton Hall Kaneohe, HI/Punahou School Honolulu, HI/Punahou School
Beaver, PA/Beaver Area Mars, PA/Pine-Richland Greenville, PA/Greenville
So. Fr. Sr. Jr. Jr. Sr. So.
Grand Island, NY/Mount Saint Mary Academy Allegany, NY/Allegany-Limestone Center Bowling Green, OH/Central Catholic Buffalo, NY/Buffalo Academy of the Sacred Heart Pittsburgh, PA/City Charter Monaca, PA/Central Valley Westport, CT/Staples Latrobe, PA/Mount Pleasant Pittsburgh, PA/Penn Hills Pittsburgh, PA/North Hills Orchard Park, NY/Orchard Park Pittsburgh, PA/North Allegheny Pittsfield, PA/Youngsville Kennett Square, PA/Unionville Zelienople, PA/Seneca Valley New Kensington, PA/Burrell Spencerport, NY/Spencerport Pittsburgh, PA/Obama Orange, CT/Amity Regional Richland, PA/Eastern Lebanon County New Kensington, PA/Saint Joseph Elizabethtown, PA/Elizabethtown Area East Stroudsburg, PA/East Stroudsburg Ponte Vedra, FL/Ponte Vedra Nassau, Bahamas/St. John’s College East Stroudsburg, PA/East Stroudsburg Baldwinsville, NY/Charles W. Baker Reading, PA/Conrad Weiser Hartland, WI/Arrowhead Grand Rapids, MI/Forest Hills Northern Pittsburgh, PA/Thomas Jefferson St. Catharines, Ontario/Sir Winston Churchill Fenelton, PA/Butler
Hollis, NH/Hollis/Brookline High School
Emily Chmelovski
Katy Cooke
5-11
Cork, Ireland/Scoil Mhuire
Elizabeth Cottrell Hannah Daman Katelyn Deagro Molly Falcone Grace Faye Lindsay Feltz Kathryn Gossel Madelyn Green Rachel Gress Kestra Harris Sarah Heastings Alison Ishman Sara Beth Johnson Emily Kastroll Alyssa Keath Nicole Kristof Mia Krolczyk Miriam Levenson Molly McGuire Emma McIntosh Nicole Olinger Kalyssa Pottgeiser Satalia Rickman Emma Smith Danielle Smith Alexandra Stangle Madalyn Trapp Alyssa Vanauken Natasha Wood
Caroline Defrancesco
5-9 Boxborough, MA/Acton Boxborough Regional
Lorraine Delia Clairice Drexler
5-11
Needham, MA/Needham
Fr. Jr.
5-9 5-8
Southington, CT/Chase Collegiate School Garden City, NY/Our Lady of Mercy Acad.
Kerriann Ernenwein Sydney Ford Shawna Gilson Abbey Gragg Maddy Gragg Caitlin Green Amanda Guy Eliza Hartford Elisabeth Kamm Mckenna Klineyoung ValleyIsabelle Koch Selena Mildon Jasmine Miller Marie Ryden Emma Trammell Bernadette Winby Caroline Withers Courtney Lynch Ali Mattoch
MARIST COLLEGE WEBSITE GOREDFOXES.COM SCHEDULE/RESULTS CHAMPIONSHIP INFORMATION MAAC CHAMPIONSHIP HISTORY WEEKLY AWARDS
So. So.
5-11
Bedford, NH/Bedford
5-9 5-9 5-9 5-4
Middletown, CT/Middletown Brigantine, NJ/Atlantic City Brigantine, NJ/Atlantic City Kailua, HI/Punahou School White Plains, NY/Valhalla
Jr. Jr. Jr.
CHAMPIONSHIP INFORMATION MAAC CHAMPIONSHIP HISTORY WEEKLY AWARDS
Coxswain
So.
5-10
Jr.
5-6
Duxbury, MA/Duxbury
So.
5-11 5-11
Tampa, FL/Academy of the Holy Names
TWITTER: @MARISTATHLETICS FACEBOOK: /MARISTATHLETICS
TWITTER: @RMUATHLETICS FACEBOOK: /RMUATHLETICS
Fr.
Mechanicsburg, PA/Cumberland
So. Sr. Sr. Fr. Fr. Fr. Fr. Jr. Sr.
Coxswain 5-0 Coxswain 5-5
Deerfield, NH/Concord
Huntington, NY/ Our Lady of Mercy Acad. Alexandria, VA/Bishop Ireton Vashon, WA/Vashon Island Manlius, NY/Fayetteville Manlius Minneapolis, MN/South West Jacksonville, FL/Stanton College Prep Clinton Corners, NY/Kent School Fayetteville, NY/ Fayetteville Manlius
Rower Rower Rower Rower
5-5 6-0 5-4 5-7
Coxswain 5-5
Rower Rower
6-0
5-11
34 EXCELLENCE IN ACADEMICS & ATHLETICS
EXCELLENCE IN ACADEMICS & ATHLETICS 35
Made with FlippingBook Annual report