NOVEMBER, 1924]
The Gazette of the Incorporated Law Society of Ireland.
21
Mr. Watson served his apprenticeship
with the late Mr. T. T. L. Overend, 12 Ely
Place, Dublin, was admitted in Michaelmas
Sittings, 1898, and practised at 34 Dawson
Street, Dublin, up to the year 1900, when he
retiied from practice.
Examination Results.
At the Preliminary Examination held on
2nd and 3rd October, the following passed
the
examination,
and
their names
are
arranged in order of merit ;—
1. Gerald M. Counahan
2. Michael Vignoles.
3.
Patrick J. O'Neill.
4.
Patrick J. McCarthy.
5.
James F. M. Egan.
6. Daniel F. Williams.
7. Henry Downing.
8. Robert A. Frewen.
9. Michael White.
10.
Frederick Butterworth.
11.
Cecil M. E. Winder.
James Burns,
James Cody, Daniel C.
Mangan, Edward Neville, P'rancis Poyntz
and John P. J. Smith passed the modified
Preliminary Examination for which the}^ had
liberty to present themselves.
Twenty-one Candidates
attended ;
17
passed ; 4 were postponed.
Preliminary Examinations Prizes, 1924.
The Council awarded a Silver Medal to
Gerald M. Counahan.
At
the
Intermediate Examination
for
Apprentices
to
Solicitors,
held
on
6th
October, the following passed the examina
tion, and
their names
are
classed and
arranged in order of merit:—
CLASS I.
1. Gerald F. Robinson.
2. Mary Lohan.
3. Henry C. Thompson.
4. Michael B. Roche.
CLASS II.
1. Henry H. Barry
i
,
Alexander W. Hughes
\
i
3. Carter S. Draper.
4.
Frederick W. D. Moorhead.
5. Cuthbert
J. Furlong.
6.
Frederick J. Dempsey.
Ten Candidates attended and
the 10
Candidates passed.
At the Final Examination held on the
7th, 8th and 9th October,
the following
passed the examination and their names are
arranged in order of merit:—
1.
Samuel Love.
2. -Dorothea M. Browne.
3.
John S. O'Connor.
4.
James Tanham.
5. Michael Kavanagh.
6.
Charles J. C.
Joyce.
7.
James P. Glynn.
8. Redmond O'Regan.
9.
John B. McNulty.
10. Dermot M. McDowell.
11.
Patrick D. O'Grady.
12.
Stephen M. McAuliffe.
13.
John Halpenny.
14.
Charles M. Glass.
15.
Francis Murphy, B.A., N.U.I.
16. Martin J. Neilan.
17.
Frank Thornton.
18.
Leopold J. Jameson.
19. Edmund A. Corr.
The Council awarded Silver Medals
to
Samuel Love, Dorothea M. Browne and
John S. O'Connor, and Special Certificates
to James Tanham and Michael Kavanagh.
Tnirty Candidates attended ;
19 passed ;
11 were postponed.
Scholarships, 1924.
The Findlater Scholarship was awarded to
Edmund Carroll who obtained First Place
and a Silver Medal at the October, 1923,
Final Examination. He
served his
ap
prenticeship with his father, Mr. Anthony
Carroll, of Fermoy.
The Overend Preliminary Examination
Scholarship was awarded
to Gerald M.
Counahan, who is serving his apprenticeship
with Mr. Robert Kieran of Dublin. The
Overend Final Examination Scholarship
was awarded to Samuel Love, who served
his apprenticeship with Mr. George T. Harley
of the firm of R. H. Wallace & Co., Down-
patrick.
Damage
to Property
(Compensation) Act,
1923.
On the 1st August, 1924, the Damage to
Property (Compensation) (Amendment) Act,
1924, was passed, the object of which is to
authorise the issue of Securities in cases
within Section 15 of
the Act of 1923.
Section 2 of the Amending Act provides that