91
f
THE INCORPORATED LAW SOCIETY OF
IRELAND,
TRINITY SITTINGS EXAMINATIONS.
At the Preliminary Examination of candidates seek
ing to become apprentices to solicitors, held upon the
, ]4th and 15th of May, the. following candidates passed
. the examination, and their names are arranged in order
,iof merit :—
1. John Lanigan
2. Basil Thompson.
3. James. J,. Lynch
4. Francis W. G. Hickman
5. George B, Hanna
6. Arthur Coughlau
7. William Dvvyer.
8. David Hanna
9. Patrick J. O'Hagan
10. Herbert C. Gordon
11. Timothy J. Golden
12. Ambrose B. Lane
D 3. Richard Fitzsimons
14. Michael B. Fitzgerald
15. Alexander Pringle
16. Keuben J. Dodd, juu,
17. James Kiernaa
18. John Adrian
i
19. James Graham
20. John W. E. Armstrong
21. Thomas Murphy
22. Eugene Ryau
23. George W. Beaumont
24. Francis J. Higgins
25 Charles Hime
26. James C. C. Hogau
27. Gerald S. White
28. Edmond A. Killingly
29. John Rearden
30. William .). Devlin
31. Redmoud J. Carroll
32. Thomas S. M'Allister
83. Owen H. Armstrong
34. John Rickard
35. William H Carsoit
36. F.-G. M'Sherry
37. Daniel O'CouuelL
38. George Roe, -
Henry Blackburne anji Robert Parsons have passed
the Special Preliminary Examination, for which they
had liberty to present themselves.
The remaining candidates have been postponed.
EXAMINATIONS—PRIZES, 1895-96.
The Court of Examiners have awarded a gold medal
to Leonard Webb ; silver medals to John Laoigan and
Joseph Fegan, and special certificates to Patrick J.
O'StigQin-, James Clarke, Joseph Wilson, Basil Thomp
son, Alexander D. Orr, and James J. Lynch.
At the final examination of apprentices seeking to be
admitted solicitors, held upon the 21st and 22nd May,
the following candidates passed the examination, and
their names are arranged in order of merit :—
1. Philip J. O'Sullivan
2. William Boyle
3. John O'Sullivan
4. Albert E. Hackett
5. Osborne E. Barber
6. Thomas F. Figgis, B. A.,
TC.D.
7. James Harte
8. Patrick J. Gaynor-
9. Frederick W, Wynne
10. John Corr
11. S. F. B. Martin, B,A.,
T.C.D.
12. Christopher Gordon
13. William
J.
M'Millan
14. Herbert D. Vaughan
115. F. W. A. Duncan
16. James Dickie
17. Edwin N. Edwards
18. Thomas C. Ross, B.A.,
E.U.I.
19. Arthur E. O'Brien
20. Richard N. Guinness,
B.A. , Oxford '
21. Jerome J. Ronayne
2
'i.
Patrick Harding " '
23. Joseph Macardle
24. Charles W. Neill
25. E.. P. M. O'Flanagan,
26. Cecil G. Thompson,
B.A., T.C.D.
27. Ernest E. Merrick,
B.A., T.C.D.
28. Hugh Henry
29. Thomas J. M-'Grath
30. Hugh A. Buchauan
3.1. Wm. Alexander
32. A. Albert Campbell
33. Henry K. Toomey
34. Wm. James Stewart
35. Arthur H. Burne
36. John A. Kavanagh
37. James Egan
38. D. J. Murphy
George Armstrong
39.
The remaining candidates have been postponed.
The Court of Examiners have awarded silver medals
to Philip J. O'Sullivan, William Boyle, and John
O'Sullivan, and special certificates to Albert E.
Hackett, Osborne E. Barber, Thomas F. Figgis, and
James Harte,
By order,
WM. GEO. WAKELT,
Secretary.
Solicitors' Buildings, Four Courts,
Dublin, 17th June, 1896.