![Show Menu](styles/mobile-menu.png)
![Page Background](./../common/page-substrates/page0139.jpg)
13 9
Købere, der gennem Billetopkøberne køber Billet til den enkelte Aften. Abonne
mentskredsen er en Samling af Teatervenner, der er med til at opretholde Det
kongelige Teater, og Udvalget fremsætter ikke noget Forslag om Ændring af
den bestaaende Ordning.
II. Billetpriserne.
Det kongelige Teater har 4 forskellige Billetpriskategorier:
A lmindelig
P ris, F olk eforestillingspriser, E fterm iddagspriser
og
Abonnementspriser.
Almindelig
Pris gælder ved de ordinære Aftenforestillinger fra Foresfcillingsdagen Kl. 1, ved
Køb af Billet paa Forestillingsdagen mellem Kl. 10—12 betales der forhøjet Pris,
og ved Køb af Billet de to foregaaende Dage før Forestillingen betales der Dobbelt
pris. I de senere Aar er Teatret begyndt paa een eller flere Gange om Maaneden
at give særlige Aftenforestillinger til reducerede Priser; man ønsker herigennem
at komme i Forbindelse med et nyt Publikum, der ikke er i Stand til at betale
Teatrets sædvanlige Billetpriser, og de Forsøg, man i den Henseende har gjort —
det drejer sig navnlig om Operaforestillinger —-, har vundet en saadan Tilslut
ning, at man agter at fortsætte dermed. Paa den nedenfor angivne Liste er der
givet en Oversigt over Teatrets Billetpriser:
B illetpriser fo r Sæ sonen 1933
—
34.
Almindelig Pris.
B illet
S kat Garderobe
Ia lt
193*2—33 Nedsæt
1. Parket...........
6.00 + 1.20 + 0.25 = 7.45
8.65
1.20
2. — A........
5.00 + 1.00 + 0.25
=
6.25
7.45
1.20
2. — B........
4.00
+
0.80
+
0.25
=
5.05
6.25
1.20
Parterre..............
3.50
+
0.70
+
0.25
=
4.45
5.05
0.60
Balkon A............
5.00 + 1.00 + 0.25 = 6.25
7.45
1.20
— B............
3.50 + 0.70 + 0.25 = 4.45
5.05
0.60
1. Etage A..........
3.50 + 0.70 + 0.25 = 4.45
5.05
0.60
1. — B..........
3.00 + 0.60 + 0.25 = 3.85
4.20
0.35
2. — A..........
3.00 + 0.60 + 0.25 = 3.85
4.20
0.35
2. — B..........
2.00 + 0.40 + 0.25
-- 2.65
3.00
0.35
Galleri A.............
1.30 + 0.30 + 0.25 = 1.85
2.05
0.20
— B.............
1.10 + 0.25 + 0.25 = 1.60
1.75
0.15
— C..............
0.60 + 0.15 + 0.25 = 1.00
1.15
0.15
Forhøj et Pris.
1. Parket...........
8.00 + 1.60 + 0.25 = 9.85 11.05
1.20
2. Parket A........
6.50 + 1.30 + 0.25 = 8.05
9.25
1.20
2. — B........
5.50 + 1.10 + 0.25 = 6.85
8.05
1.20
Parterre..............
4.50 + 0.90 + 0.25 = 5.65
6.25
0.60
Balkon A............
6,50 + 1.30 + 0.25 = 8.05
9.25
1.20
— B............
4.50 + 0.90 + 0.25 = 5.65
6.25
0.60
1. Etage A..........
4.50 + 0.90 + 0.25 = 5.65
6.25
0.60
1. — B..........
4.00 + 0.80 + 0.25 = 5.05
5.40
0.35
2. — A..........
4.00 + 0.80 + 0.25 = 5.05
5.40
0.35
2. — B..........
2.50 + 0.50 + 0.25 = 3.25
3.60
0.35
Galleri A.............
1.80 + 0.40 + 0.25 = 2.45
2.65
0.20
— B.............
1.60 + 0.35 + 0.25 = 2.20
2.35
0.15
— C..............
0.85 + 0.20 + 0.25 = 1.30
1.45
0.15